November 29, 2020

Liga 1 – Chindia Târgoviște! Ce victorie! Dubla Neguț și 2-1 cu Viitorul Constanța!

Roș-albaștrii au obținut astăzi un succes extrem de important în play-out-ul Ligii I, 2-1 cu Viitorul la Ploiești. Neguț (10) a deschis scorul pe Ilie Oană, într-un meci la care a asistat și selecționerul naționalei U21, Adrian Mutu. Până la pauză, băieții noștri au controlat jocul, încercând să se desprindă pe tabela de marcaj. La reluare, am consemnat multe momente echilibrate, iar Viitorul a egalat cu cinci minute înainte de final, prin Matei (85). Lovitura de grație a venit tot de la Neguț, minge în plasă după o deviere (89) pentru o victorie meritată, frumoasă și prețioasă în economia clasamentului Ligii I. Luni după-amiază, de la ora 17.00, jucăm în deplasare cu Academica Clinceni.

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Diallo, A. Ioniţă (Corbu ’24) – Raţă (Novac ’73), Bic – Neguţ, Ivancic (Yameogo ’61), Dangubic (Florea ’61) – Berisha (Dumitraşcu ’73). Antrenor Viorel Moldovan;

Viitorul: Tordai – Dussaut, Dulca, Iacob, Boboc (Cr. Ganea ’63) – C. Matei, Edjouma (Artean ’38), Casap (Grosu ’63) – Chiţu (G. Ganea ’63), L. Munteanu, Bîrnoi (Pitu ’46). Antrenor Gheorghe Hagi.